Smagnięcie biczem (ang. whiplash) – jest to uraz tkanek miękkich w obrębie kręgosłupa szyjnego spowodowany najczęściej wypadkiem samochodowym.

W wyniku nagłego zderzenia samochodów może dojść do gwałtownego ruchu głowy w kierunku do przodu a następnie w tył. Skutkiem takiego niekontrolowanego ruchu jest uraz wynikający z naciągnięcia więzadeł, torebek stawowych, mięśni. Ponieważ wypadek dzieje się nagle, szybko i z dużą siłą, nasze mięśnie nie są w stanie zabezpieczyć naszego kręgosłupa. Można powiedzieć, że w jednej sekundzie dochodzi do potężnej destabilizacji kręgosłupa, ponieważ ruch kręgosłupa nie jest przez nas kontrolowany. Uraz może być również spowodowany upadkiem z konia, nagłym szarpnięciem, uderzeniem w głowę.

Objawy po urazie typu „whipalsh”

Ból najczęściej pojawia się zaraz po wypadku, czasami po 2-3 dniach. Zlokalizowany jest w okolicy szyi, barków, głowy. Może również promieniować do ramienia, przedramienia i palców. Czasami występuje również mrowienia lub drętwienia jednej lub obu dłoni i palców. Inne objawy to zawroty głowy, osłabienie. Większość osób odczuwa przede wszystkim sztywność i ograniczenie ruchomości w kręgosłupie.

Nie ma diagnozy nie ma leczenia

Aby postawić dokładną diagnozę należy udać się do lekarza ortopedy. Konieczne będzie wykonanie zdjęć RTG w celu wykluczenia złamania w kręgosłupie. Lekarz może również zlecić rezonans magnetyczny aby ocenić tkanki miękkie lub tomograf komputerowy dla dokładnej analizy urazu.

Wizyta u ortopedy

Jeżeli lekarz potwierdzi, że jest to uraz typu ? smagnięcie biczem? należy rozpocząć leczenie, które będzie składało się z kilku elementów i etapów. Lekarz wypisuję receptę na leki przeciwbólowe i kieruje na rehabilitację. Często zaleca również kołnierz ortopedyczny. I tu zaczyna się dyskusja jak długo nosić i ile czasu w ciągu dnia. Zdania są podzielone. Z jednej strony kołnierz trzyma nasz kręgosłup z drugiej, zbyt długie noszenie powoduje osłabienie mięśni przykręgosłupowych. Osłabienie tych mięśni w dłuższej perspektywie może doprowadzić do przewlekłego stanu bólowego. Optymalnie więc jeżeli założymy gorset na 3-4 godziny w ciągu dnia. Decyzję o ściągnięciu gorsetu powinien podjąć lekarz lub fizjoterapeuta.

Rehabilitacja kluczem do szybkiej sprawności

Proces rehabilitacji jest drugim etapem dochodzenia do sprawności i powinien być ostatnim etapem leczenia. Zadaniem rehabilitanta będzie stopniowe zwiększanie zakresu ruchu z pomocą różnych metod fizjoterapii. Nie należy tego procesu przyspieszać na siłę. Wszystkie zabiegi powinny być wykonywane dokładnie i z dużym wyczuciem. Im bardziej doświadczony terapeuta tym lepiej. Wskazane również będą masaże, które rozluźnia za bardzo napięte mięśnie. Możemy również zastosować zabiegi fizykoterapii, które działają przeciwbólowo. Nie jest zalecana terapia manualna polegająca na wykonaniu szybkich, gwałtownych ruchów z powodu braku odpowiedniej kontroli. Ruch wykonywany z dużą szybkością trudno jest wyhamować we właściwym momencie. Ruch wykonywany powoli pozwala na większą kontrolę. Bardzo ważnym elementem rehabilitacji będzie trening mięśni stabilizujących kręgosłup szyjny. To od nich zależy jak szybko wrócisz do normalnej sprawności ponieważ to one trzymają twój kręgosłup w ciągu dnia.

Noc z poduszką ortopedyczną

Jeżeli przeszliśmy już wizytę u lekarza i fizjoterapeuty to znaczy, że mamy przygotowany plan leczenia. Nasze tkanki mają zdolność do samo gojenia ale muszą mieć do tego stworzone jak najlepsze warunki. Wiemy, że więzadła, mięśnie i torebki goja się a my chcemy im w tym pomóc. Dlatego warto w nocy zastosować poduszkę ortopedyczną Slice Pillow , która przez całą noc będzie stabilnie podpierać naszą głowę na właściwej wysokości. Jeżeli połączymy leki przeciwbólowe, zabiegi fizykalne, masaż, trening mięśni stabilizujących oraz poduszkę ortopedyczną to powrót do pełnej sprawności będzie naprawdę szybki.

Więcej informacji na temat zalet jakie posiada poduszka ortopedyczna Slice Pillow znajdziesz na stronie sklepu. Zapraszamy ponownie na nasz blog.

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego Newslettera!